Srećan vam dan planete zemlje. Ovo je pravi dan da razmislite da li vi možete nešto da uradite za nju.
Povod za proglašenje Dana Zemlje je bio događaj od 28. januara 1969. godine kada je eksplodirala naftna platforma kompanije Union Oil tom prilikom se u more izlilo više od 11 miliona litara nafte koja je ubila više od 10.000 morskih ptica, delfina, foka i morskih lavova. Incident je izazvao veliku medijsku pažnju, a 21. marta je i predsednik Nikson lično došao u Santa Moniku da izvidi stanje i napore za saniranje problema. U narednim mesecima je najveći deo štete saniran, a približan broj uginulih morskih životinja nikad nije ustanovljen. Januara 1970. godine američki senator i ekološki aktivista Gejlord Nelson odlučuje da se nacionalna obuka o životnoj sredini zove Dan Zemlje i da se održava 22. aprila.
Verzija zastave Zemlje iz 1970.godine od Džona Mekonela, sa pojednostavljenom slikom Zemlje.
Ove godine dan planete Zemlje obeležava se pod sloganom „Naša energija, naša planeta“. Ta tema je izabrana da bi skrenuli pažnju i dali podršku obnovljivim izvorima energije, kako bi se se njihova upotreba utrostručila najkasnije 2030. godine. Sunce, vetar, voda, geotermalna energija i otpad su svuda dostupni. U Earthday.org pozivaju sve da se priključe njihovom pokretu i ističu da zemlje poput Islanda, Norveške, Brazila i Švedske danas dobijaju većinu svoje električne energije iz obnovljivih izvora i da to pokazuje da je tranzicija moguća. Takođe jedna od poruka je: „Radite sada — napravite pametne energetske izbore za svoju porodicu i zahtevajte brzu primenu obnovljive energije od svojih vlada, industrija i preduzeća.“
Na sajtu https://www.worldwildlife.org koja se više od 60 godina u preko 100 zemalja sveta bavi pitanjima zaštite životne sredine poručuju: „Potrebni ste našoj prelepoj planeti—hoćete li pomoći danas? Napravite poklon za Dan planete Zemlje (22. april) i zaštitićete ugrožene vrste i životnu sredinu kako biste izgradili bolju budućnost prirode.“ na ovom sajtu moguće je uplatiti donacije za nastavak rada ove fondacije.
Pobeda- info
foto: WWF