loader image

Bedrenika, efikasan detoksikator našeg organizma

Suve livade i pašnjaci, sunčani obronci prekriveni travom, staze i šumske šikare, mesta su stanovanja biljke o kojoj vam danas pišemo. Postoji oko 150 vrsta, rasprostranjene po Evropi, Aziji i Africi, mada su se neke vrste odomaćile i na drugim kontinentima. Pripada porodici Apiaceae, a lat. naziv ove biljke je, Pimpinella saxifraga. Poznata je i pod nazivima velika siljevina, bedrinac, dinjica, mala bedrenika, silj, jarčev koren. Kod nas na Balkanu, najpoznatija je pod nazivom Bedrenika.

Etimologija naziva roda Pimpinella nije poznato. Međutim, pretpostavlja se da potiče od latinske reči bipennella ili bipennula, što predstavlja složenicu reči bi, što je u prevodu „dvostruki“, i penna, što znači „pero“ (najverovatnije zbog oblika listova). Ime vrste saxifraga potiče od latinskih reči saxum (kamen ili stena) i frangere, što znači slomiti, imajući u vidu da raste između pukotina stena.

Ova višegodišnja biljka može da naraste do 80 cm visine. Ima veoma aromatičan, vretenast koren, kao i podzemno stablo tj. rizom. Miris podseća na miris karanfilića, a ukus je gorak. Debela stabljika je puna mleča, izuzetno hranljiva, gusta, mlečnobela kremasta tečnost veoma karakterističnog mirisa. Listovi su nazubljeni, perastog rasporeda, i mogu biti dugi do 40 cm. Izgledom podsećaju na lišće peršuna. Plodovi imaju pločast oblik, a mali cvetovi su ružičasto belih i žutih nijansi. Cveta od juna do oktobra, dok se plodovi beru u proleće i jesen. Nakon vađenja korena, deblje delove treba izrezati kako bi se dobro osušili. Neophodno ga je čuvati u zatvorenim posudama.

Tokom istorije, Pimpinella saxifraga je korištena u veoma alarmantnim vremenima kada su u pitanju masovna oboljenja. Kada su kuga i kolera vladale Evropom, bedrenika je bila lek narodne medicine koji je uspešno lečio i smanjivao tada visok stepen smrtnosti usled haranja ovih bolesti. Po receptima narodne medicine, cela biljka, preporučuje se za lečenje bolesti želuca i creva, raznih upala i promuklosti, kod oteklih desni, katara usne duplje i grla, regulisanja obilnih mesečnih ciklusa, raznih bolesti kože kao što su rane, osipi i alergije. Dokazano doprinosi smanjivanju bolova kod osoba koje boluju od reumatizma i gihta. Žvakanje svežeg korena može da pomogne kod ublažavanja zubobolje i paralize jezika. Losion se koristi za lečenje problema sa kožom, a rezultati različitih istraživanja pokazuju zapanjujuće pozitivne rezultate na koži starijih korisnika. Sveži sok korena, dokazano čisti lice od mrlja, depigmentacije, fleka.

Bedrenika se u narodnoj medicini koristi kao antireumatik, antiseptik, antispazmodik, antioksidans, antitusik, detoksikant, diuretik, laksativ, sedativ, stomahik. Jasno je da je opus lekovitog delovanja neverovatno obiman. Eterično ulje korena je ustvari najlekovitiji deo bedrenike i može se koristiti za lečenje raznih bolesti. Pokazao se kao izuzetan lek za detoksikaciju celog organizma, jer se upotrebom podstiče izlučivanje otrovnih materija iz organizma. Kao diuretik, podstiče pojačano izlučivanje mokraće, a kao dijaforetik, podstiče pojačano znojenje. Sekretoličko i eksprektoralno delovanje naročito dolazi do izražaja kod osoba koje imaju problema sa katarom na želucu, u crevima i u bronhijama.

Pored toga, kroz istoriju, ova biljka je korištena za lečenje bolesti pluća, reumatskih bolesti, anemije kao i osoba koje imaju problema sa kamenom u bubregu. Nije redak slučaj da je ekstrakt korena biljke korišten za smirivanje uznemirenosti i osetljivosti živaca.

Koren i nadzemni delovi se potvrđeno koriste kao lek. Koren pomaže kod zaustavljanja bronhijalne sekrecije. Koristi se kod respiratornih infekcija, infekcija mokraćnog kanala, infekcija respiratornih organa, zadržavanja tečnosti, želudačnih i crevnih poremećaja, kao i proširenih vena, lečenje nerava itd. Koncentrovani napitak biljke, ima veoma oštar ukus i nadražuje sve suzne žlezde.

Pored medicinske, bedrenika je našla svoju ulogu i u kulinarstvu. Najviše se koriste mladi listovi koji su idealan sastojak za pravljenje zelenih prolećnih supa, variva i raznih salata, posebno u Nemačkoj i Francuskoj. Seme se koristi kao začin u različitim specijalitetima, a kao poslastica, može se karmelizovati sa šećerom. Veliku primenu, ova biljka našla je u procesu pravljenja likera.

Eterično ulje deluje lekovito na hronične upale grla i ostalih organa, olakšava mokrenje, ublažava menstrualne bolove i bolove u probavi, koristi se u borbi protiv astme, čisti i jača krv i živce, leči bolesti pluća i reumu, čisti bubrege od kamenaca, a dokazano ublažava bolove kod osoba obolelih od gihta. Radi popravljanja stolice i jačanja probavnih organa, uzima se dvaput do triput dnevno prah istucanog suvog korena (koliko stane na vrh noža), sa malo vina ili mleka. Čaj skuvan od korena, podstiče rad jetre, smanjuje oticanje žuči i probave, a imajući u  vidu da deluje na sluznice, koristi se i u slučaju slabog i tzv. spuštenog želuca, slabosti creva, ublažavanja kašlja i promuklosti.

Nisu zabeležene kontraidikacije usled korišćenja ove biljke.

 

Pobeda info

Podeli tekst