loader image

Srbija ostala bez zlata – Nemačka svetski šampion

Košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je srebrnu medalju na Svetskom prvenstvu, pošto je danas u finalu u Manili poražena od selekcije Nemačke 83:77 (23:26, 24:21, 22:10, 14:20).

Nemačka je po prvi put u istoriji osvojila zlatnu medalju na SP. Ovo je druga medalja za Nemačku na svetskim šampionatima posle bronze sa SP 2002. u Indijanapolisu.

Srbija je kao samostalna država došla do drugog srebrnog odličja na SP, a 12. odličje ukupno u istoriji naše reprezentacije. Srbija je na SP 2014. takođe bila druga, pošto je u finalu poražena od SAD 129:92.

Najefikasniji u selekciji Srbije u današnjem meču bio je Aleksa Avramović, koji je postigao 21 poen, dok je Bogdan Bogdanović dodao 17. Izabranici Svetislava Pešića su skoro 38 minuta igrali bez Ognjena Dobrića, koji se povredio početkom prve četvrtine.

U reprezentaciji Nemačke najbolji je bio Denis Šruder sa 28 poena, dok je Franc Vagner dodao 19.

Srbija je otvorila meč trojkom Stefana Jovića, a onda je Nikola Jović pogodio za 5:0. U trećem minutu povredio se Ognjen Dobrć, pošto je doskočio na nogu Danijelu Tajsu.

On je potom napustio teren i u pratnji lekara je otišao u svlačioniocu. Nemačka je serijom 7:2 preokrenula rezultat na 7:7. Ekipe su se potom smenjivale u vođstvu, a Srbija je u finišu prve četvrtine imala pet poena prednosti (26:21). „Orlovi“ su prvu četvrtinu rešili u svoj korist rezultatom 26:23.

Srbija je povela 28:23 na startu druge četvrtine, ali je Nemačka u 13. minutu serijom 7:0 preokrenula na 30:28. Igralo se potom poen za poen, a ekipe su smenjivale u vođstvu. Dobrić se vratio iz svlačionice i seo na klupu za rezervne igrače. „Orlovi“ su u 16. minutu poveli 42:38. Nemačka je poenima Šrudera preokrenula na 43:42. Prvo poluvreme je završeno rezultatom 47:47.

Na startu treće četvrtine igralo se poen za poen, a Nemačka je u 24. minutu došla do prednosti od 55:51. Izabranici Svetislava Pešića su za osam i po minuta u trećoj četvrtini postigli samo šest poena, a Nemačka je to iskoristila i stigla je do prednosti od 64:53. Samo minut kasnije bilo je 67:55 za Nemačke, a treća četvrtina je završena rezultatom 69:57.

Srbija je poenima Avramovića i Petruševa u 33. minutu smanjila vođstvo Nemačke na 71:64. Srbija je iz minuta u minuta „topila“ prednost protivnika, a na 39 sekundi pre kraja bilo je 79:77 za „pancere“. Međutim, Nemačka je uspela da sačuva prednost i da dođe do pobede od 83:77.

Bronzanu medalju osvojila je selekcija Kanade, koja je u meču za treće mesto pobedila SAD posle produžetka 127:118.

SP je održano u Japanu, Indoneziji i Filipinima. Naredno SP biće održano 2027. godine u Kataru.