loader image

Smilje, besmrtno bilje

Višegodišnji zimzeleni grm čiji cvetovi šire aromatičan miris sličan kari začinu. Latinski naziv ovog fenomenalnog bilja potiče od grčkih reči helios što znači, sunce i  chrisos – zlato. Upravo zbog svoje lepote, smilje se gaji i kao ukrasna biljka. Ima karakterističan gust grozdast cvet, sastavljen od žutih cvetova čvrsto stisnutih jedan uz drugi, i nalaze se na vrhu stabljika koje krase srebrno sivi listovi. Najbolje uspeva na osunčanim, kamenitim, krečnjačkim ili peskovitim podlogama.

U Srbiji se ne gaji mnogo, ali ga najviše ima u Deliblatskoj i Kladovskoj peščari, dok ga na prostoru bivše Jugoslavije, najviše ima u Hercegovini i na hrvatskom primorju. Narodni naziv koji potiče iz Francuske, immortelle, u prevodu, besmrtna, povezan je sa osobinom da osušeni cvetovi trajno zadržavaju oblik i boju pa se koriste za ukrašavanje doma tokom čitave godine.

Postepeno su otkrivene i mnogobrojne pogodnosti po zdravlje, naročito kada je u pitanju ulje od smilja. Ulje je prirodni proizvod koji se koristi od davnina, u početku isključivo zbog svog prijatnog mirisa.

U grčkoj mitologiji, smilje je smatrano biljem boga streličarstva, muzike, igre, istine, isceljenja i bolesti, poznat kao Apolonov cvet. Prema predanju, Apolon je često nosio venac od upletenog smilja kao simbol sopstvene besmrtnosti, dok su na sahranama buketi smilja kao simboli besmrtnosti duše, pratili pokojnika do poslednjeg počivališta. Grci su u prirodi pronalazili inspiraciju za mnoga filozofska, književna i umetnička dela. Prema starogrčkim legendama, čudotvorna svojstva smilja prva je otkrila princeza Nausikaja, kćerka feačkog kralja Alkinoja. U čuvenovom Homerovom epu, grčki junak Odisej doživeo je brodolom i ostao zatočen na ostrvu. Kada se konačno vratio na feničansku obalu upoznao je božanstvenu princezu. Legenda govori da je zahvaljujući smilju, princezina lepota bila božanska, pa je likom podsećala na Atremidu. Kod nas, smilje važi za devojački cvet, prelepog mirisa, koji je više puta opevan u narodnim pesmama.

Međutim, tokom vekova, upotreba smilja je bila zanemarena. Tek u XIX veku, ponovo je ušla u masovnu upotrebu, i to zahvaljujući Napoleonu, koji je doprineo širenju saznanja o njegovim terapeutskim prednostima, imajući u vidu da se smilje koristilo na mnogo načina u njegovoj postojbini, Korzici. Tokom Prvog svetskog rata, ova biljka je korišćena u fumigaciji za pročišćavanje vazduha u bolnicama i sprečavanje širenja bolesti. U drugoj polovini XX veka, počinje period intenzivnog proučavanja kojima je dokazano blagotvorno dejstvo smilja u lečenju određenih bolesti.

Lekoviti deo je ceo nadzemni deo biljke u cvetu, bogat aktivnim sastojcima.Tradicionalno, cvet se koristi kao sredstvo za zaštitu jetrinog parenhima i detoksikaciju organizma. Primenu nalazi kod raznih bolesti poremećaja lučenja žuči i hronične upale žučne bešike. Upotrebu je našlo i kao sredstvo za snižavanje povišenog nivoa holesterola i poboljšanje metabolizma, kod poremećaja varenja praćenih bolovima i dispepsije, jer prisustvo gorkih materija stimuliše žučenje želudačnog soka i enzima pankreasa. Koristi se i kao diuretik, ali i kao sredstvo za ublažavanje upala i bolova.

U narodnoj medicini, cvet se koristi kao sastojak čajnih mešavina za čišćenje krvi, za podsticanje cirkulacije krvi i limfe, kod artritisa i reumatizma. Našlo je upotrebu i kao sredstvo za razređenje bronhijalne sluzi i olakšanje iskašljavanja i dekongestije kod bronhitisa i sinuzitisa. Smatra se moćnim razređivačem krvi, pa se tradicionalno primenjuje i za ublažavanje bola i grčeva početkom menstruacije.

Zbog svog blagotvornog delovanja na cirkulaciju, predstavlja važan sastojak kozmetičkih krema za tretman problema proširenih krvnih kapilara kao što su kuperoza i rozacea, ali i krema i masti koje se primenjuju kod osećaja težine u nogama, hladnoće u ekstremitetima, kod proširenih vena ili flebitisa.

Etarsko ulje smilja se primenjuje u proizvodima za spoljnu upotrebu, pod nazivom boksersko ulje jer se u velikoj meri koristi kod traumatskih povreda, modrica, hematoma i edema. Povoljno deluje i na ublažavanje opekotina od sunca i ujeda insekata. Ulje je izuzetno zdravo, ali i skupoceno, jer je za jedan litar potrebna jedna tona cvetova. Pogodno je za lečenje mnogih oboljenja kože, kao i za aromaterapiju.

Ima značajno dejstvo protiv bora, pa se može mešati i sa drugim etarskim uljima, kao što je arganovo i koristi se kao serum protiv bora. Može se koristiti u cilju prečišćavanja vazduha zbog svojih antimikrobnih efekata koji povoljno deluju na popravljanje raspoloženja. Destilovanje smilja i izdvajanje etarskog ulja su relativno novi postupci, ali su se nekada (preteča destilacije), zlatni cvetovi potapali u maslinovo ulje, pa se balzam koji se dobija nakon 40 dana koristio za negu i lečenje. To je samo dokaz da se vekovima znalo da smilje usporava starenje ćelija izazvano spoljnim ili unutrašnjim stresom.

Kada su u pitanju neželjene reakcije upotrebe smilja, trudnicama se ne preporučuje konzumacija ni ulja ni čajeva. Istraživanja nisu pokazala značajno izazivanje alergijskih reakcija ili drugih nuspojava, ali uvek pre upotrebe, možete primeniti brzi test u vidu stavljanja male količine ulja na kožu. Jednostavno sačekajte da proverite da li imate bilo kakvu reakciju.

Donosimo vam 3 jednostavna načina upotrebe smilja:

Čaj za izbacivanje kamena iz žuči;

Potrebno je tri supene kašike cveta popariti sa pola litre ključale vode. Poklopiti, ostaviti celu noć i sutradan popiti u tri doze pre jela.

Ulje protiv bora;

Pomešajte 10 ml ulja ploda divlje ruže sa pet kapi eteričnog ulja smilja. Koristite redovno ujutro i uveče.

Negovanje zrele kože od smilja;

Uzmite 10 gr suvih ili 20 gr svežih cvetova smilja i stavite u čistu i suvu teglu. Prelijte sa 200 ml bademovog ulja. Dobro zatvorite i ostavite na sunčanom mestu 40 dana. Nakon toga procedite, dodajte tri kapi etarskog ulja lavande i četiri kapi etarskog ulja geranijuma. Zatvorite i dobro promućkajte. Serum se nanosi uveče na čistu i vlažnu kožu kružnim pokretima.

Oblog za ublažavanje oteklina i modrica;

Dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja smilja na hladni oblog, i prekrijte zahvaćeno mesto. Eterično ulje ima opuštajuće delovanje, a njegova svojstva pomažu kod oslobađanja od napetosti i iscrpljenosti.

 

 

 

pobeda info

Podeli tekst

Najnoviji članci

Kategorije