loader image

Škola psihomotornog razvoja beba u organizaciji Doma zdravlja Novi Sad

Poslednjih godina velika pažnja se posvećuje budućim majkama, jer dolazak na svet novog člana porodice i novog stanovnika planete Zemlje nosi sa sobom brojne izazove.

U Domu zdravlja Novi Sad, redovno se organizuju Škole za trudnice; Škole za roditelje i Škole za bake i deke. Kako bi zaokružili priču, u Domu zdravlja u okviru Pronatalitetnog centra oformljena je škola psihomotornog razvoja beba od rođenja do prve godine života. Škola počinje sa radom u aprilu mesecu.

Ovaj vid programa predstavlja podršku za roditelje, jer pruža neophodna znanja i veštine za pravilno praćenje i stimulisanje razvoja mališana.

Zašto je psihomotorni razvoj važan?

Psihomotorni razvoj obuhvata fizičke i motoričke veštine koje beba razvija u prvim mesecima života. Pravilno razvijanje ovih veština po redosledu kom odgovara ne samo da osigurava zdrav razvoj, već i postavlja temelje za sve kasnije faze rasta i učenja.

Prva godina je najdinamičniji period u rastu i razvoju deteta.

Prva godina života bebe je označena brzim fizičkim i mentalnim rastom i razvojem. Beba napreduje u kilaži, brzo dobija centimetre, brzo uči i emotivno se razvija. Neke bebe razvijaju se brže od drugih, neke sporije, ali je bitno znati da svaka beba ima svoj ritam razvoja. Procene napretka uzimaju u obzir ne samo sve ono što dete u određenom periodu ume da uradi već i način na koji određenu stvar uradi. Razboj grube motorike i čula u prvoj godini života odvija se u interakciji sa psihološkim razvojem. Između deteta i majke razvija se privrženost. Ispitivanja i procene psihomotornog razvoja deteta izvodi se uglavnom u prvom, trećem, šestom i devetom mesecu života, ali je veoma bitno da roditelj zna i prati razvoj bebe i šta beba može da postigne tokom tih meseci.

Potrebno je naglasiti roditeljima da ne postoje dve bebe koje su potpuno iste.

Očekivane aktivnosti po trimestrima:

Kraj trećeg meseca: oslanjanje na laktove i karlicu dok su glava i potkolenice odignute. Beba leži pravo, drži ruke i noge ispred tela.

Kraj šestog meseca: oslonac se formira na liniji ruka-karlica, laktovi su opruženi,u leđnom položaju se igra sa stopalima. Okreće se preko boka na stomak

Kraj devetog meseca: beba baulja, uspostavlja se bočni sedeći položaj. Odiže se u klečeći položaj.

Kraj dvanaestog meseca: beba puzi preko prepreka, slobodno i stabilno sedi, slobodno stoji, počinju prvi koraci.

Ukoliko se primeti da beba ne postiže potrebne funkcionalne mogućnosti, potrebno je da se roditelji na vreme jave pedijatru, kako bi se prevenirala mogućnost razvijanja disfunkcionalnosti.

Edukacija u okviru Doma zdravlja sprovodiće se jednom nedeljno. Cilj edukacije je upoznavanje roditelja sa pravilnim redosledom motornih reakcija i razvoja bebe, na osnovu njene neurološke zrelosti. Tokom predavanja, roditeljima će biti objašnjeno šta nije preporučljivo, šta remeti razvojni redosled i kvalitet i koje su očekivane aktivnosti beba po trimestrima. Pravilnim postupanjem u najranijem uzrastu, pruža se mogućnost, ne samo preventivnog, već i stimulativnog delovanja. Roditelji mogu da postave sva pitanja i da se informišu oko redosleda koraka psihomotornog razvoja.

Školu vodi strukovni fizioterapet sa višedecenijskim iskustvom u Domu zdravlja “Novi Sad”, Milica Ivetić.

Termini

  • 02.04.2025. u 12 časova – prvi trimenon
  • 09.04.2025. u 18.30 časova – drugi trimenon
  • 16.04.2025. u 12 časova – treći trimenon
  • 23.04.2025. u 18.30 časova – četvrti trimenon

Adresa: Almaška 4

Prijava na: ivetic.milica@dzns.rs

Roditelji mogu da dođu sa bebama

 

Pobeda info

Podeli tekst