loader image

Selen, čistač organizma

Jedna od omiljenih aromatičnih biljaka u našem narodu, selen, Levisticum officinale, potiče iz porodice Apiaceae. Poznata je  pod nazivima lesandrina, milobud, ljupčac, belestika, ljubčac, veleždin, selen itd.      Od davnina se ova biljka smatrala kao lekom za sve bolesti, jer je najčešće korištena da očisti ceo organizam i ojača ga. Vodi poreklo iz Persije. Raširen je po celoj Evropi, ali ga najviše ima u Italiji, Nemačkoj i Francuskoj. U zemljama kao što je Turska, Finska, Mađarska, Pakistan i Albanija, selen se gaji na velikim površinama radi proizvodnje aromatičnog eteričnog ulja.

Svi delovi biljke, koriste se u razne svrhe (etarsko ulje, koren, list, plod). Najmanje se koristi zeleni izdanak, Levistici herba. Za gajenje su idealni topliji krajevi, i humusna, plodna i duboka zemljišta. Selenu je potrebno dosta vlage, jer se koren snabdeva vodom iz dubljih slojeva zemljišta.

Životni vek biljke je između 6 i 8 godina. Kada se gaji plantažno, životni vek je nešto kraći, jer se vremenom smanjuje prinos stabla i listova, dok koren postepeno postaje šupalj. Jako dobro podnosi zatvoreni prostor, i može da se gaji i u saksiji. U rano proleće, neophodno je obaviti berbu listova. Oni nisu baš idealni za sušenje. Sveži listovi se mogu i smrzavati, a da ne izgube svoju aromu.

Ono što poljoprivrednici znaju, na zemljištu na kojem se gajio selen, ne treba saditi kulture kao što je mirođija, anis, kim i angelika, iz razloga zajedničkih bolesti i štetočina koje se mogu zadržati u zemljištu dugo nakon što se prestane sa gajenjem selena. Selen poseduje veoma jak miris, možete ga osetiti u naletima vetra kada prolazite kroz vlažna staništa. U kulinarstvu, naširoko se koristi za razna jela, salate i prelive kao začin.

Ova lekovita biljka u plodu i korenu ima 1% etarskog ulja. Esenscijalna ulja doprinose njenom antiupalnom i antibakterijskom svojstvu.Takođe, bogata je smolom, skrobom, šećerom, taninom i raznim kiselinama. Sadrži pregršt antioksidanata, minerala i vitamina. Antioksidansi štite telo od uticaja slobodnih radikala, jer usporavaju proces starenja organizma, i štite od raznih bolesti. Samo lišće, može da sadrži i do 100mg C vitamina. Pored čaja i kao začin u kulinarstvu, može da se koristi i u obliku kapsula, tinktura, obloga i sl.

Ova višegodišnja zeljasta biljka ima vertikalan, vretenast koren, dužine do 50cm. Seme zadržava klijavost dve godine. U prvoj godini, biljka stvara rozetu sa krupnim lišćem, a u narednoj i cevasto stablo, koje može da naraste i do 2 m visine. Stablo počinje da se obrazuje krajem maja. Cvast je složen štit koji je mnogocvetan. Cvetovi su žute boje, a plod nešto tamnije žutih nijansi. Plodovi sazrevaju tokom meseca jula u neravnomernom ritmu, dok do punog zrenja, dolazi početkom avgusta. Naizmenično raspoređeni listovi su dvostruko perasti i goli. Donji listovi, nakon jesenjih mrazeva, uvenu. Biljka cveta od jula do avgusta.

Levisticum officinale je bezopasan diuretik, ublažava grčeve i podstiče apetit. Ublažava probavne smetnje, veoma se pokazao efikasnim kod regulisanja belančevina u mokraći. Utiče na smanjenje upale bubrežne čašice, kod raznih srčanih obolenja, a pokazao je izvanredne rezultate kada se koristi kao deo terapije kod obolelih od reume i gihta. Pospešuje protok krvi. Sprečava stvaranje bubrežnog kamenca.

Nije redak slučaj da se selen koristi u kombinaciji s drugim biljkama. Ovakve kombinacije se najčešće koriste u lečenju organa za disanje i varenje. Posebno se pokazao blagotvornim u lečenju kod osoba koje imaju problema sa grčevima u stomaku.

Čaj od sušenog lista selena, koristi se protiv groznice i za ispiranje upalenog grla. U narodnoj medicini, selen se upotrebljava kod pojave žutice. Ako je u pitanju pojava edema, preporučuje se pijenje čaja, jer je jak diuretik, naročito kod velikih otoka nogu.

U najvećoj meri, ova biljka se koristi kao stimulans za probavu. Ona sadrži spojeve koji deluju kao blagi diuretik i stimulans. Pomaže u olakšavanju probavnih procesa kao što su gasovi i druge nelagode. Smanjuje nadutost. Podstiče lučenje probavnih sokova i time pomaže razgradnji hrane i apsorbuje hranljive materije. Upotreba rezultira poboljšanju opšteg stanja probave.

Još jedan problem u čijem rešavanju selen može u znatnoj meri pomoći kao prirodni diuretik, jeste zdravo funkcionisanje mokraćnog sistema. Pomaže telu da se oslobodi viška tečnosti, i istovremeno izbacuje loše bakterije iz mokraćnih puteva.

Selen ublažava reumatske bolove i upale zglobova. Prirodni oblozi od selena, mogu ublažiti bolove. Zbog svojih antibakterijskih svojstava, ova biljka pomaže u velikoj meri čišćenju kože i njenoj nezi. Može da se koristi kao tonik i maska, koje se nanose na problematična područja.

Lekovitost selena se istražuje i u današnje vreme. Japanski naučnici potvrđuju lekovito dejstvo selena u borbi protiv hiperglikemije i dijabetesa. Takođe, uspešno se koristi i kao dodatak terapiji protiv kandide i raznih drugih bakterija. Dokazano uspešno deluje na zaustavljanje migrene, jer stimulativno utiče na nerve.

Upravo zbog ovako širokog spektra lekovitosti, predlažemo nekoliko načina kako, i u kom obliku selen možete primenjivatu za poboljšanje svog zdravlja:

 

Čaj

Pravi se veoma jednostavno. Nekoliko sušenih listova ili njegovog korena, dodate u vrelu vodu. Nakon nekoliko minuta procedite, i čaj je spreman za upotrebu.

Mast

Od selena je moguće napraviti i lekovitu mast. U tom slučaju, koren selena kuvate u nekoj uljanoj bazi (kokosovo ulje, maslinovo, suncokretovo i sl). Kuvate sve dok ne dobijete gustu smesu. Ovako pripremljenu mast možete koristiti kao balzam za usne i ublažavanje različitih kožnih problema.

Tinktura

Pravite je tako što potopite koren selena u alkohol. Ostavite da odstoji nekoliko nedelja. Tinktura se može koristiti kao dodatak čajevima, ili za unutrašnju upotrebu u malim dozama.

Oblozi

Kada govorimo o spoljašnjoj upotrebi, oblozi se koriste za ublažavanje bolova u zglobovima, ali i različitih kožnim problemima. Sameljete svež koren selena, pomešate sa malo vode, tek toliko da smesa dobije oblik paste. Ovako pripremljenu, nanosite na bolna mesta.

 

 

 

pobeda info

Podeli tekst