loader image

Novosađanke kroz istoriju, Dafina (Nana) Natošević

Mnoge znamenite žene Novog Sada nisu svojim rođenjem dobile status Novosađanke, ali su svojim radom i ugledom svakako zaslužile da se nađu među zaslužnim građankama Novog Sada. Iako su neke od njih provele ceo život u ovom gradu, mnoge počivaju u drugim gradovima, daleko od mesta gde su ostvarile san. Ovu kolumnu posvećujemo upravo svima njima, jer su za nas podjednako važne žene koje su rođene u Novom Sadu kao i one koje su u njega došle i sa sobom donele sve svoje vrednosti koje su nastavile da razvijaju u ovom gradu. Danas pišemo priču o Dafini (Nani) Natošević.

Rođena u porodici novosadskog advokata i jedno vreme gradonačelnika Grigorija Jovšića, Dafina (Nana) Natošević (1830-1911), imala je značajnu ulogu u osnivanju prve ženske organizacije u Novom Sadu (1867) za koju je lično, u Beogradu, od kneza Mihaila pribavila 500 dukata.

Udajom za dr Đorđa Natoševića, lekara i reformatora srpskih škola u Ugarskoj, našla se u središtu kulturnih i političkih dešavanja novosadskih i vojvođanskih Srba. Kada pričamo o ženskoj organizaciji, kako su se Srpkinje u njoj u prvo vreme osećale podređeno, tako su se organizovale da su oko Nane Natošević osnovale Dobrotvornu zadrugu Srpkinja Novosatkinja (1880). Nana Natošević je bila potpredsednica organizacije da bi, posle dvadesetpet godina zadružnog rada, bila nagrađena i počasnim članstvom. Ona je bila jedna od deset Novosađanki koje su, na inicijativnu Savke Subotić, od srpskog Narodno-crkvenog sabora zahtevale osnivanje Srpske više devojačke škole.

Posle smrti Đorđa Natoševića, biblioteci ove škole poklonila je 4.000 knjiga. Bila je na čelu ženskog odbora koji je u više navrata skupljao novac za opremanje Srpske više devojačke škole. Zaslužna je za osnivanje filijale Crvenog krsta u Novom Sadu (1875). Za vreme Srpsko-turskog rata (1876-1878), Novosađanke su u njenoj kući pripremale zavoje i skupljale novčane priloge za srpsko stanovništvo pogođeno ratom. Među dobrotvornim akcijama koje je inicirala ili je u njima učestvovala, najznačajnije su pomoć poplavljenima u Segedinu (1879) i postradalima u požaru u Sarajevu (1879). Nana Natošević je sama prikupila 157 dukata i 5 forinti za štampanje Zmajeve Pevanije. Pored toga, bila je dobrotvorka i jedna od osnivačica Dobrotvorne zadruge Srpkinja Novosatkinja.

Sa suprugom, dr Đorđem Natoševićem, stanovala je u današnjoj Pašićevoj ulici broj 7. Na kući ne postoji obeležje koje bi ukazalo na njen dugogodišnji život na ovoj adresi. Dafina Natošević nema spomenik, bistu niti spomen-ploču. Sahranjena je na Uspenskom groblju, zajedno sa suprugom. Spomenik je zaštićen. Jedna ulica u naselju Sajlovo nosi njeno ime. Kako bismo čuvali sećanje na Dafinu Natošević, predlog je da se spomen-ploča postavi na kući u Pašićevoj ulici broj 7, i u ulici koja nosi njeno ime.

 

Tekst preuzet iz knjige, Ženska imena Novog Sada  

Turistička organizacija Grada Novog Sada

Podeli tekst