loader image

Nele Karajlić u susret koncertu u DOB-u: Rokenrol polako, ali sigurno prelazi u muzej

Muzičar Nele Karajlić održaće koncert 9. maja u Domu omladine Beograda (DOB) čime će, kaže, obeležiti 80 godina od pobede nad fašizmom. „U ovom momentu nema šansi da taj najveći dan u milenijumu obeležim na bilo koji drugi način osim nastupom u DOB-u. To je meni bilo jako inspirativno“, istakao je Karajlić. On je dodao da „priča oko rok muzike u celom svetu ima neko uporište u tom datumu“, jer „teško da bi se sviralo i živelo slobodno da nije pao Treći rajh i da sovjetske trupe nisu ušle u Rajhstag“.

„To je jedan od načina na koji mogu da simbolički odam počast svim 50 miliona ljudi koji su izgubili život u jednoj od najluđih klanica u istoriji ljudskog roda, u borbi protiv, bez ikakve sumnje, najvećeg zla. I onda sam rekao – da, hoću“, istakao je Karajlić. Prema njegovim rečima, ideja koncerta je da se napravi preko pesama sastava Zabranjeno pušenje presek šta se to dogodilo u poslednjih 80 godina, od 9. maja 1945. do 9. maja 2025.

Karajlić je podsetio da je pojam rokenrol korišćen u britanskoj mornarici da označi ljuljanje broda, a da je kao muzički pravac nastao početkom pedesetih godina u malim prostorima, dok ga muzička industrija nije promovisala većem broju ljudi.“Onda su počeli ogromni festivali od 100, 200, 300 hiljada ljudi. Tako da rokenrol jednostavno nije mogao a da ne sledi sudbinu velikih, šou biz spektakala. Sada je došlo drugo vreme, u kom je komunikacija preuzela mnogo važniju ulogu od sadržaja“, rekao je muzičar.

Dok se osamdesetih godina čekalo u redu da bi se kupio novi album Brusa Springstina, danas deca čekaju u redu da kupe novi ajped ili ajfoni, i Nele smatra da „sudbina rokenrola ne može da bude drugačija osim one da polako, ali sigurno prelazi u muzej“.“To mu je najsigurnije mesto i tamo ga niko ne može isterati. Prelazi na mala mesta koja postaju manje ili više neka vrsta staništa, odnosno skloništa za rok muziku“, ocenio je on.

 

Izvor: Tanjug

Podeli tekst