Lepo vreme koje nas izmami napolje, sa sobom nosi i opasnost od ujeda krpelja. Nakon proslave Prvomajskih praznika češće provodimo vreme na otvorenom, pa se treba paziti ove male „napasti“. Savetuje da ne treba izbegavati prirodu zbog krpelja, ali da otvorene delove tela treba zaštititi, nositi duge rukave i nogavice, nositi patike, naročito u šetnji šumom. Po povratku treba pregledati sve delove tela zbog krpelja.
Ubod krpelja ne boli pa je važno da svako od nas pregleda svoje telo, meke delove. Na mestu uboda se u periodu od jednog do trideset dana javljaju koncentrični krugovi i to je znak da je krpelj bio zaražen. Može da se javi blaga temperatura, bol u mišićima, malaksalost. Treba se javiti izabranom lekaru ili Savetovalištu za Lajmsku bolest, oko 30 posto krpelja je zaraženo, ali to ne znači da ćemo se na ubod zaraziti. Do zaraze dođe oko 24 sata nakon uboda.
U svetu postoji oko 900 vrsta krpelja. U Srbiji živi samo 12 vrsta krpelja.Najveći krpelj je odrasla ženka koja je veličine oko 0,5 cm , a odrasli mužjak je manji i proseku je veličine oko 0,3 cm.Krpelji se mogu naći u ruralnim ili urbanim područjima. Ima ih i u šumama, ali i na mestima u naseljenim područjima sa puno vegetacije izrasle trave, grmlja i duž šumovitih staza.
Pobeda-info