loader image

Hristos Vaskrese – svečane liturgije napunile hramove

Najveći hrišćanski praznik danas će okupiti vernike u manastire i hramove, naredna 3 dana se služe svete liturgije. Većina je rasporede bogosluženja objavila i nije teško doći do informacije kada liturgije počinju.

Partijarh srpski Porfirije, uskršnje praznike bogosluži na Kosovu i Meohiji, danas će svetu liturgiju predvoditi u Pećkoj Patrijaršiji. Posle Vaskršnje liturgije, patrijarh Porfirije će podeliti stotinu godišnjih stipendija učenicima i studentima sa Kosova i Metohije iz fonda Zadužbine Sime A. Igumanova.

U ponoć, u prvim časovima najradosnijeg hrišćanskog praznika — Vaskrsenja Gospoda našega Isusa Hrista, Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit raško-prizrenski g. Teodosije načalstvovao je svečanim vaskršnjim evharistijskim sabranjem u drevnom manastiru Gračanica. Porta manastira bila je ispunjena mnoštvom vernog naroda koji se okupio da zajedno proslavi pobedu života nad smrću.  Visokopreosvećenom Mitropolitu sasluživali su sveštenici iz Gračanice, a za pevnicom su pojale monahinje manastira, zajedno sa studentima Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta iz Eparhije raško-prizrenske.

Manastiru Kovilj posetio je Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević i čestitao je svim hrišćanskim vernicima Vaskrs uz želje za jedinstvom, mirom i ljubavlju prema bližnjem. Vučević je na Instagramu naveo da vaskrsenje i večna pobeda dobra nad zlom predstavlja nadu i veru svih hrišćana. „U toj veri, neka bi nas Gospod sve okupio. U toj nadi, neka se svi ujedinimo. I neka bi u toj veri i toj nadi, gradili jedinstvo, mir i ljubav prema bližnjem. Neka bi svi zajedno, tvorili slavu i snagu naše Srbije. Neka Vaskresenje Hristovo donese našem narodu i našoj otadžbini mir. Neka pomiri braću i neka na večni oltar slobode naše jedine Srbije donese sreću“, naveo je Vučević.

 

Pobeda- info

Foto: eparhija-prizren.com

Podeli tekst