Na današnji dan, pre 164 godine, tačnije 20. februara 1860. godine na ulicama Novog Sada pojavio se prvi broj časopisa „Danica“ koji je imao važnu ulogu u razvoju umetničkog realizma.
List za zabavu i književnost „Danica“ nastao je prema ideji Đorđa Popovića, pravnika, publiciste i književnika, koga su podržali učeni i ugledni ljudi toga vremena. Koliko je njegovo ime urezano u časopis govori nadimak Daničar koji mu je dodeljen.
Pod njegovor uredničkom palicom časopis je izlazio u periodu od februara 1860. godine do 20. avgusta 1872. godine, sa kratkim prekidom izdavanja u vremenu od avgusta 1871. do maja 1872. godine. Časopis je izlazio tri puta mesečno, a kao izdavač se potpisuje Episkopska pečatnja i štampan je pravopisom Vuka Stefanovića Karadžića.
Ubzo po izlasku „Danica“ postaje najčitaniji list, a kako i ne bi kada je čitalačka publika vapila za štivom u kojem će imati raznovrsne pripovetke, novele, stihove najuglednijih srpskih pesnika, ali i životopise, putopise i istorijske članke.
Imena autora koja su doprinela bogatom sadržaju lista „Danica“ su: Jovan Jovanović Zmaj, Ilija Ognjanović, Đorđe Rajković, Damjan Pavlović, Kosta Rukavac, Novak Radonjić, Jovan Subotić, Laza Kostić, Đura Jakšić, Jovan Ilić, Jakov Ignjatović i drugi.
Kroz istoriju, čitanje časopisa/novina bilo je namenjeno muškarcima. Testovi su bili na temu politike ili ekonomije. Međutim, vremenom se pojavljuju i časopici za žene, koje su masovno počele da rade na svom obrazovanju i pismenosti. Jedan od takvih časopisa je „Danica“. Dame svih generacija, obrazovnog profila i društvenog statuta pronalazile su se u rubrikama zabavnog i edukativnog karaktera. Čitajući i zabavljajući se, one su učile kako da budu dobre žene, domaćice, kako da budu „dobre Srpkinje”, a to je bila ideja koju je urednik „Danice” i imao.
Poslednjih godinu dana postojanja, „Danicu“ je uređivao književnik Đorđe Rajković. Zbog neslaganja sa novim urednikom, najbolji književnici su prekinuli saradnju, te je značaj „Danice“ opao u društvu i ukinuta je 20. avgusta 1872. godine.
Originalna izdanja „Danice“ danas se čuvaju u biblioteci Matice srpske u Novom Sadu.
Pobeda – info