loader image

Čičak, livadski čistač

Skrivenosemenica iz porodice glavočika, Asteraceae, u našem narodu poznatija kao čičak, često je zanemarivana kada su u pitanju njena lekovita svojstva. Kada kažemo čičak, obično pomislimo na bodljikave male loptice koje nam se zakače za garderobu dok provodimo vreme u prirodi. Međutim, ova biljka sadrži moćne lekovite supstance koje čiste organizam. Srećemo je na neobrađenom zemljištu, livadama i uz puteve. Uglavnom raste na širokom pojasu od kalifornijskih obala do Sibira.

Iako narodna medicina veruje u blagotvorno delovanje upotrebe čička, medicinska istraživanja nisu u potpunosti to potvrdila. Razlog tome je, što se u procesu sušenja, lekovite supstance gube. Koriste se svi delovi biljke. U fitoterapiji se najviše koristi koren. Međutim, ukoliko je stariji od pola godine, gubi medicinsku vrednost. Sveže izvađen koren i list, sadrže jedinjenja koja zaustavljaju razvoj bakterija i gljivica. Preporuka je uvek praviti tinkturu od svežeg korena biljke. Najsnažniji deo je seme, koje može da se koristi skoro kod svih bolesti. Čičak je poznat i pod nazivima repuh, lapak i repušina.

Prvi zapisi o upotrebi ove biljke, sreću se u Kini i Indiji, gde je korištena za lečenje kožnih bolesti. Kasnije, proširila se na Evropu i Ameriku. Vekovima se upotrebljava kao lek za čišćenje organizma. Takođe, brojni običaji su vezani za čičak. Na Havajima se i danas praktikuje običaj da se mladencima za prvu bračnu noć poklanja koren čička jer lokalno stanovništvo čvrsto veruje u afrodizijačke sposobnosti ove biljke.                      U istorijskom smislu, čičak je vezan za običaje Škotske. Predstavlja njihov nacionalni cvet, i odatle polazi legenda o nastanku simbola jednog od najstarijih viteških redova, Reda Čička. Naime, kraljevski moto Škotske je, Wha daur meddle wi me / Niko me ne izaziva nekažnjen, i u upotrebi je od perioda kada je Škotska bila kraljevina. Ovaj moto se čak pojavio i na njihovom grbu.

U današnje vreme, taj moto upotrebljava Ujedinjeno Kraljevstvo, obzirom da je Škotska u međuvremenu postala jedna od njenih konstitutivnih država. Ovo je i moto nekoliko bataljona Britanske armije, među njima najpoznatije Crne Straže. Neko vreme je čak bio utiskivan u kovanice od jedne funte. Po legendi, tokom jednog od noćnih napada od strane Danske na Škotsko kraljevstvo, jedan od napadača je neoprezno stao na čičak, ispustio krik, što je dovelo do pravovremenog obaveštavanja škotske vojske, te je kraljevstvo spašeno.

Latinski naziv za čičak je Arctium lappa. Ima vretenast koren sivo smeđe boje. Tokom prve godine, javljaju se veliki listovi koji su prizemni, i u obliku srca. Nakon toga, dolazi do perioda rasta stabla koje može dostići visinu između 1-1,5 metra. Listovi su manji kako se ide ka vrhu stabla. Sitni cvetići su gusto zbijeni, a plodovi (svima dobro poznati) imaju male kukice, na oko liče na bodljice, pomoću kojih se lako zalepe za odeću. Najpoznatia vrsta kod nas je, veliki čičak.

Naučna istraživanja, potvrdila su lekovita svojstva čička. Smatra se da ova biljka predstavlja izvor važnih fitonutrijenata, antiinflamatornih supstanci i antibakterijska jedinjenja. Utvrđeno je čak i antitumorsko delovanje na rak kože i želuca. Arctium je naročito korisna za obolele od dijabetesa. Redovna konzumacija pomaže u regulaciji šećera u krvi. Obično se čajna mešavina kombinuje sa listom crnog duda i borovnice. Pomaže u regulisanju insulina i može da održi stabilnost šećera.

Takođe, u velikoj meri, koristi za lečenje raznih kožnih oboljenja jer blagotvorno deluje na čireve, ekceme i doprinosi generalnom poboljšanju stanja kože. Kada se meša sa listom kupine i žalfijom, može da bude blagotvoran lek za upale krajnika i prehlade.

Koren čička je otrovan, ali njegovom racionalnom konzumacijom može da se ubrza proces izlučivanja mokraće i znoja. Pročišćava krv. Koristi se u lečenju veneričnih i reumatskih bolesti. Čak se pokazao kao moćno sredstvo u slučajevima trovanja živom. Čaj se obično pravi od mladog lišća, i koristi se u lečenju bolesti želuca. Seme se koristi praktično kod svih bolesti kod kojih se koristi i koren i listovi. Deluje blago laksativno, stimulišući organe za varenje, jetru i pankreas.

Od lišća čička, prave se oblozi, koji se u kombinaciji sa svinjskom mašću stavljaju na otekla mesta. Ulje od čička, veoma je zastupljeno u kozmetikologiji jer predstavlja sredstvo za jačanje kose, blagotvorno deluje na povlačenje peruti i poboljšava mikrocirkulaciju glave. Pored toga, u kulinarstvu, lišće se koristi u salatama.

Kao moćan antioksidant, uklanja toksine iz krvi i deluje kao diuretik. Koren čička se koristi za lečenje skorbuta i reumatizma. Može se koristiti i sirov i osušen. Ne postoje naučni izveštaji o pedijatrijskoj upotrebi čička, tako da se može davati i deci uz obaveznu konsultaciju sa lekarem. Nisu zabeleženi veći negativni efekti upotrebe.

Imajući u vidu blagodeti upotrebe čička, predlažemo tri recepta:

Čajna mešavina za čišćenje organizma:

Sastojci: Rastavić, Kopriva, Laneno seme i Čičak ( od svake biljke po 100gr)

Priprema: Napravite smesu od svih navedenih biljaka. Litru vode prelijte sa 5 kašika čajne mešavine. Promešajte i ostavite da odstoji 30 minuta. Nakon toga, čaj procedite i popite u toku dana.

Čičkovo ulje za kosu:

Sastojci:700ml susamovog ulja, 100gr korena čička, 50 kapi esencijalnog ulja ruzmarina

Priprema: 100 gr korena čička sipajte u staklenu teglu od jedne litre i dodajte susamovo ulje. Ulje prethodno malo zagrejte, da bude mlako. Ovu mešavinu promešajte i zatvorite teglu sa više puta presavijenom gazom. Preporuka je daa se tegla ne zatvara poklopcem da bi izbegli mogućnost da se smesa pokvari. Na tamnom mestu, mora da odstoji 3 nedelje. Nakon toga, dodajete ulje ruzmarina. Smesa je gotova nakon snažnog mućkanja. Sprečava opadanje kose i otklanja perut a ovako spremljeno ulje je zaista blagotvorno za nežnu masažu skalpa.

Salata za ćišćenje organizma:

Sastojci: mladi listovi čička, limunov sok, maslinovo ulje, so.

Priprema: listove čička operite i dobro osušite. Iseckajte ih ali ne previše sitno. U tako pripremljene listove, dodajte limunov sok po želji, maslinovo ulje i so. Ovu salatu možete praviti samo od listova čička, ali radi intenzivnijeg i bogatijeg ukusa, možete joj dodati i zelenu salatu, rukolu ili sremuš.

 

 

 

pobeda info

Podeli tekst