loader image

Abdovina, lekovita crna bobica

Aptovina, smrdljiva bazga, apta, divlja bazgovina, smrdljiva zova, haptika i burjan, samo su neki od naziva biljke lekovite i za ljude i za životinje. Najpoznatija je pod imenom Abdovina, Sambucus ebulus. Potiče od grčke reči sambuca, što u prevodi predstavlja drveni muzički instrument koji se pravio od njegove srodne vrste, crne bazge, Sambucus nigra. Imajući u vidu da je toliko slična bazgi, u narodu je poznata i kao divlja bazga. Pripada porodici moškovičevki, Adoxaceae. Srodna vrsta, pored crne, je i crvena bazga, Sambucus racemosa. Ovaj narodni lek, potiče iz Azije i severne Afrike, a može se naći i na obodima evropskih puteva. Odgovaraju joj šumska staništa bogata humusom, i osunčana mesta kao što su pašnjaci. Može da se nastani i na zapuštenim teritorijama uz naseljena mesta. U našim krajevima, vrlo često je možemo sresti u planinskim predelima.

Od davnina, ova biljka smatra se veoma otrovnom, te je njena lekovitost iz tog razloga, nepravedno zanemarena. Kiselo sladunjavi plodovi deluju kao odličan diuretik. Sadrže razne kiseline, ulja, tanin i dr.     U srednjem veku, korištena je i za lečenje konja. Nemačka proročica, kako su je savremenici nazivali, Sveta Hildegarda iz Bingena (1098.– 1179.), bavila se između ostalog, i narodnom medicinom i lekovitošću biljaka. Savetovala je korišćenje hladnih obloga napravljenih od listova abdovine za zaustavljanje „šumova u glavi“, a pastu od ove biljke, preporučivala je za lečenje gljivičnih bolesti nožnih prstiju i uklanjanje bradavica. Takođe, u nemačkoj istoriji, katolički sveštenik i jedan od rodonačelnika pokreta pseudonaučne neuropatske medicine, Sebastijan Kneipp, koristio je abdovinu u lečenju nadutosti kod bolesnika koji su se borili protiv gojaznosti, kao i za podsticanje rada bubrega.

Koren biljke je gorkog ukusa i potpuno bez mirisa. Vadi se u martu ili septembru, a potom se, radi dalje upotrebe, suši na toplom mestu, u senci. Stablo Sambucus ebulus-a je snažno, i može da naraste do 2 metra visine sa uspravnim i uglavnom nerazgranatim peteljkama. Njihovo jezgro je bele boje. Listovi su veličine do 30 cm, smešteni dužinom stabljike, i imaju između 5 i 9 listića. Raspoređeni su perasto i imaju nazubljene ivice.

Cvetovi su bele i roze boje, dvopolni, skupljeni u trolisne cvasti. Gorkog su ukusa i izlučuju neprijatan miris koji tera insekte. Prašnici su tamno crvene boje i ima ih u velikoj količini. Plodovi elipsastog oblika, su male crne bobice koje imaju najviše do 4 semena. Beru se u septembru. Zbog ovakvog kolornog spektra, veoma su uočljive. Ova višegodišnja zeljasta biljka se razmnožava putem prenosa semena vetrom i insektima, ili vegetativno s obzirom da je ovo vrsta puzećeg korenja. Cveta u julu i avgustu, a sazreva u ranu jesen.

Svi delovi biljke se mogu koristiti u lekovite svrhe. Abdovina se najpre upotrebljavala za pojačano izlučivanje znoja, žuči, vode i otrovnih materija iz organizma. Koren i nadzemni delovi, mogu se koristiti u terapiji za pojačano lučenje mokraće i drugih bolesti uzrokovanih oboljenjem bubrega. Listovi ove biljke deluju kao regulator funkcije bubrega, a odlično su sredstvo za čišćenje jetre. Pokazala se kao snažan narodni lek kod ubalažavanja simptoma izazvanih raznim bolestima disajnih organa. Koristan je i za snižavanje visokog krvnog pritiska.

Od crnih bobica u kombinaciji sa cvetovima i korenom, može se napraviti lekovita rakija koja se pored oralne upotrebe, koristi i za pravljenje obloga u borbi protiv gljivičnih oboljenja prstiju i nogu. Od zrelih plodova, može se napraviti lekoviti sok specifične ružičaste boje.

Pomaže u smirivanju kašlja, i leči promuklost. Međutim, u modernom travarstvu ova biljka nije nimalo popularna jer njenom upotrebom može doći do dijareje, vrtoglavice, povraćanja, čak i mnogo težih stanja.

Tokom naučnih istraživanja lekovitih svojstava abdovine, utvrđeno je da ona ima izuzetno antipatogeno i antimikrobno delovanje. Njeni sastojci imaju i jak citostatički uticaj i upravo zbog toga, može da se koristi i tokom hemoterapije.

Kada govorimo o kozmetici i ulepšavanju žena, ova biljka tj. njen sok, koristi se za bojenje kose u crno. Abdovina je veoma važna u sistemu lekovitih biljaka. Obzirom da može da se koristi i za ljude i za životinje, samim tim, potrebno je posvetiti joj pažnju. Iako su mišljenja različita, činjenica je da njeno antimikrobno i antipatogeno delovanje uspešno doprinosi lečenju različitih infekcija uzrokovanih bakterijama. Kada govorimo o životinjama, koristi se za lečenje različitih oboljenja creva, gušterače, organa za disanje. Konjima se daje kada boluju od upale crevnog trakta uzrokovanih raznim parazitima.

Cvet abdovine je antineuralgik kojim možemo lečiti različite tipove neuralgije. Kao diuretik, pojačava izlučivanje mokraće, a kao dijaforetik, podstiče pojačano znojenje. Njeno antireumatsko delovanje pomaže kod reumatskih poteškoća.

Narodna medicina beleži uspešnost kod sprečavanja razvoja i lečenja nekih malignih tumora. U prošlosti, abdovina se koristila i kao namirnica od koje se pripremao pekmez, dok su plodovi korišteni za pečenje vina i bojenje rakije.

 

Predlažemo dva načina upotrebe abdovine:

Čaj za pražnjenje creva i podsticanje izlučivanja mokraće

Sastojci: 2 g korena abdovine, 1 dl vode.

Priprema: Koren dobro operemo vodom. Ostavimo u vodi da odstoji preko noći. Ujutru ga kuvamo najviše do 3 minuta. Ostavimo da odstoji 60 minuta, i nakon toga procedimo. Pije se 2 do 3 puta dnevno.

Kupka /oblog za ublažavanje reumatskih bolova

Sastojci: 1 kg korena abdovine i 5 litara vode

Priprema: Koren isitnimo. Kuva se na laganoj vatri 120 minuta, a potom procedimo. Ovu smesu možemo koristiti kao kupku, ali i pamučne krpe potopiti i koristiti kao oblog za bolna mesta.

 

Već smo napomenuli da pored lekovitosti, ova biljka ima i svoje negativne strane. Abdovinu ne smeju uzimati osobe sa problemima žuči, oni koji imaju slabiji želudac i posebno osobe obolele od čira na želucu. Neophodna je konsultacija sa lekarom, a ukoliko pravite čaj u kućnim uslovima, posebno je važno slepo se pridržavati recepta. Imajući u vidu da je otrovna, nepravilnom upotrebom može da dovede do glavobolje, mučnine i povraćanja. Preporučuje se isključivo kao pomoćno lekovito sredstvo.

 

 

 

pobeda info

Podeli tekst