loader image

Kozlac – otrovna i lekovita biljka

Kozlac, kozalac, zmijino grožđe, zmijin češalj,(lat. Arum maculatum), je višegodišnja zeljasta biljka. Kozlac se koristi u homeopatiji, poznat je i eliksir od kozlaca sa Hilandara, ali treba biti oprezan pri korišćenju, koristiti ga samo uz konsultaciju sa stručnim licem, jer je u svežem stanju otrovan. Kozlac se koristi i u kozmetici, pa se može reći da je višestruko korisna biljka.

Podzemno stablo obrazuje loptaste ili cilindrične rizome. Nadzemna stabljika visoka do 40 cm i u njenoj osnovi se nalaze krupni listovi sa liskama kopljastog oblika i dugačkim drškama koje su obrazuju rukavce. Liske su sa lica tamnozelene sa tamnosmeđim pegama. Cvetovi obrazuju cvast klip obavijenu spatom, priperkom u obliku fišeka, koji je spolja zelen, a unutra žućkast i često pokriven ljubičastim pegama. Cvetovi su jednopolni, mirišu na trulo meso što privlači određene insekte koji ulaze u donji, prošireni deo spate gde su smešteni ženski i muški cvetovi. Plod je bobica narandžastocrvene boje koja se razvija iz ženskih cvetova. Moze se naći svuda u prirodi u Srbiji.

Na Svetoj Gori kozlac buja jer mu pogoduje klima i šumski hlad. Monasi sa Hilandara tvrde da se kozlac koristi za mnoga oboljenja, kao što su bolesti želuca, reumatizam, neuralgije, polipi, a kod kancerogenih oboljenja najbolji rezultati postižu se kod tumora na dojci, prostati i plućima. Preparat se pravi samo od korena kozlaca. Koren se opere od zemlje i isitni na veličinu zrna kukuruza, suši se, a potom stavi u staklenu teglu. Tada se prelije medom koji se posle izvesnog vremena razvodni, jer kozlac ispusti svoje sokove.Nije potrebno da odstoji, a koristi se tako što se proguta bez žvakanja jer je neverovatno ljut. I to isključivo ujutru na prazan stomak, najmanje pola sata pre jela.

U kozmetici se od kozlaca prave kreme i tinkture. Priprema tinkture uključuje prelivanje osušenih ili svežih biljaka alkoholom. Ovaj proces omogućava da se aktivni sastojci biljke oslobode i sačuvaju u alkoholu. Krema se pravi tako što se usitnjene biljke mešaju sa maslacem ili nekim drugim masnim sastojkom. Ovo je posebno korisno za lokalnu upotrebu, na primer, u tretmanu kožnih problema.

 

 

Pobeda-info

Podeli tekst