Crtane filmove o Asteriksu i Obeliksu, oduvek prati i pravljenje čarobnog napitka njihovog druida Panoramiksa, koji u njega stavlja važan sastojak, Imelu. Biljku prate fantastične mitološke priče, što nam govori da je ljudskoj civilizaciji poznata od najranijih dana. Ovaj okrugli zimzeleni grm je veoma specifičan, jer nema svoj koren. Raste kao poluparazit na drveću.
Njen latinski naziv je Viscum album, i potiče iz porodice Santalaceae. Rasprostranjena je po celom svetu, a najviše na teritoriji Evrope i severne Azije, Afrike i Severne Amerike. Raste po šumama, parkovima i vrtovima. Imajući u vidu da nema koren i da raste kao poluparazit, uzgoj je moguć, ali uz odgovarajuće klimatske uslove i gostujućeg domaćina, jer bez toga biljka ne može opstati u potpunosti. Poznata je pod nazivima omelje, lijepak i mela.
Imela ima jednopolne cvetove koji su sitni i žućkaste boje, a biljka je dvodoma. Kratko i debelo stablo je razgranato, a grane su zdepaste i razdeljene na člankove. Duguljasti listovi su kožasti, naspramni i sedeći, tamnozelene boje. Plodovi sadrže lepljivi sok, u početku zeleni, a kasnije beli u obliku malih bobica. Sam plod je otrovan, i ne koristi se u lekovite svrhe. Biljka je sposobna za proces fotosinteze, što znači da iz drveta domaćina crpi vodu i razne mineralne materije. Zanimljiva činjenica je, da jedna vrsta ptica, drozd imelaš, direktno utiče na širenje imele, jer kljun koji ulepe sokom od bobica, uklanjaju o koru drveća sve dok se lepljiva smesa ne osuši i ne stvrdne. Tada se seme snažno zakači za drvo i proklija.
Tokom istorije, ovoj biljci su pridavana mnoga magična svojstva. Keltski sveštenici, smatrali su je veoma moćnom i postojao je čitav ritual njenog sečenja zlatnim srpom. Legenda kaže da je Eneja, starogrčki junak, imelom otvorio vrata podzemnog sveta. Vikinzi su verovali da ona može da probudi mrtve. U današnje vreme, imela je povezana sa obeležavanjem Božića u mnogim katoličkim zemljama. Običaj je da se iznad ulaznih vrata kači, kako bi prizivala goste. Takođe, kačenje imele je usmereno i na ljubav odnosno zaljubljivanje, jer se veruje da kada se muškarac i žena sretnu ispod imele, treba da se poljube, a takvi poljupci donose sreću. Veruje se takođe, i da se iz takvog poljupca može roditi večna ljubav.
Od davnina, Viscum album, upotrebljavana je u lekovite svrhe. Najčešće je korištena za snižavanje krvnog pritiska, protiv vrtoglavice i grčeva, kao i protiv zakrčenja krvnih sudova, čak i kao pomoćno sredstvo u lečenju mnogih vrsta tumora. Njeno lekovito dejstvo ima uticaj sličan citostaticima, jer selektivno uništava ćelije raka istovremeno jačajući imunitet. Dokazana lekovitost potkovana mnogim medicinskim istraživanjima, pokazuje veliku delotvornost prilikom terapeutskog lečenja pretkancerogenih stanja, naročito kod karcinoma dojke.
Lekovitost imele je veoma specifična. Njene tanke drške i listovi su lekoviti samo u periodu od oktobra do decembra i od marta do aprila. U drugim mesecima, nema lekovita svojstva. Lekovitost takođe zavisi i od toga na kom drvetu živi. Sa drveta jabuke, šljive i kruške je lekovita, međutim sa lipe, hrasta, vrbe i četinara ne. Istorijski spisi ukazuju da se imela koristila kao lek u borbi protiv epilepsije. Najlekovitiji deo biljke je cvet sa listom, Visci albi herba, koji je bogat polipeptidima, proteinima, flavonoidima itd.
Delovanje imele na kardiovaskularni sistem je apsolutno dokazano. Pored regulacije krvnog pritiska, utiče na sprečavanje aritmije i stimulisanje cirkulacije. Širenjem arterija, pozitivno utiče na srčani mišić. Pokazala se veoma efikasnom kod lečenja respiratornih infekcija, jer pored lečenja gripa i prehlada, koristi se i u lečenju veoma ozbiljnih stanja kao što je karcinom pluća i druga oboljenja disajnih puteva.
Bela imela pomaže u smanjivanju različitih simptoma menopauze kao što je disbalans metabolizma masti, poremećaj nivoa insulina, valunzi, razdražljivost. Takođe, može se koristiti i tokom lečenja reumatskih oboljenja i drugih bolova u zglobovima. U Evropi, ekstrakt bele imele se često koristi u terapiji kod osoba obolelih od epilepsije. Smiruje i smanjuje simptome kao što su ukočenost i oduzimanje ekstremiteta.
Mnoga medicinska istraživanja, utvrdila su da utiče na balans hormona, podsticanje varenja, lučenje žuči, ali je veoma učinkovito i njeno dejstvo u procesu izbacivanja viška vode iz organizma. Stimuliše rad limfnog sistema. Može da podstakne povećanje plodnosti kod žena i kod muškaraca. Veoma je čest sastojak u pripremi mnogih lekovitih smesa i čajeva.
Jedno od najvažnijih karakteristika ove lekovite biljke, je njeno imunomodulatorno delovanje. Podstiče rad imunog sistema i pojačava njegovu sposobnost da se bori protiv infekcija. Ovaj rezultat se postiže dejstvom lektina, koji generalno pomaže u jačanju imunih odgovora organizma.
Polisaharidi kojima je imela bogata, deluju kao antioksidanti i pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala u organizmu. Ovo je veoma važna činjenica neophodna za održavanje zdravih ćelija, i sprečavanja oksidativnog stresa.
Iako lekovita, o količini imele koja se unosi u organizam, mora se voditi računa. Mere opreza prilikom konzumacije, moraju se uzeti u obzir, kako ne bi došlo do neželjenih kontraindikacija. Osobe koje imaju autoimune bolesti ili neki od malignih tumora, treba da izbegavaju da koriste belu imelu bez prethodne konsultacije sa lekarom.
Takođe, imela može imati kontraefekat u interakciji sa određenim lekovima. Biljni preparati od bele imele mogu imati pojačan efekat sedativa i antihipertenziva.
Predlažemo 2 recepta upotrebe imele:
Čaj
Specifičnost ove biljke ogleda se i u činjenici da se čaj ne priprema klasičnim kuvanjem vode. Imela se ne kuva, nego priprema hladnim natapanjem. Uveče, u 200 ml vode, sipate punu kafenu kašikicu imele. Ostavite da prenoći, a potom ujutru, nakon ceđenja, malo zagrejete napitak. Preporuka je da se pije u gutljajima, nezaslađen.
Ovu smesu ne možete konstantno piti. Nakon popijenih 100 gr, morate napraviti pauzu minimum tri meseca. Ukoliko se radi o osobi koja je imala šlog, čaj se pije vezano 6 nedelja. U ovim situacijama, neophodna je konsultacija sa lekarom.
Tinktura
Sastojci: 200gr imele, 100 gr belog luka, 1l komovice
Priprema: Imelu i luk pomešate, a zatim prelijete sa komovicom. Ostavite da odstoji 10 dana. Kada tinktura bude gotova, procedite. Konzumira se jedna supena kašika, tri do četiri puta dnevno. Koristi se za pročišćavanje krvnih sudova i deluje antikancerogeno.
pobeda info