Neven je kroz vekove u različitim civilizacijama imao široku primenu. Istorija seže do perioda Starog Egipta. Oni su ga koristili u terapijske svrhe. Rimljani su ga nazvali Calendula, što označava prvi dan u mesecu, a opisuje osobinu nevena da cveta tokom cele godine.. Tokom istorije, neven je vezivan za mnoge narodne običaje i magije. Poznat je pod nazivom sunčeva nevesta, jer se njegovi cvetovi otvaraju i zatvaraju u zavisnosti od kretanja sunca, a ostaju zatvoreni i nakon svanuća.
Tokom XII veka, sa Mediterana se proširio po Srednjoj Evropi. U indijskoj i arapskoj civilizaciji, poznat je kao redovan sastojak u kozmetici i ishrani, ali se koristio i u tekstilnoj industriji zbog specifičnog sastava koji mu daje osobinu da njime može da se boji tkanina. Kao šafran siromaha, bio je čest začin u raznim jelima. Smatra se da je prvi put uvezen u Englesku u XIII veku. Svojom bojom i oblikom podseća na sunce. Mnogi pesnici su opisali momenat zatvaranja i otvaranja cveta u skladu kretanja sunca. U Zimskoj priči, Šekspir ga je opisao „ide u krevet sa suncem, i uzdiže ga plačući“. Narodno verovanje je da štiti ljude od tuge, a tužne uveseljava.
Biljka koja je zastupljenija više u narodnoj nego savremenoj medicini, Calendula officinalis, ili kod nas poznata kao neven, rod je kome pripada oko dvadeset vrsta, ali se u medicinske svrhe koristi isključivo Calendula officinalis. Potiče iz porodice glavočika, Asteraceae. Poznata je pod nazivima zimorod, vrtelni neven, ognjac, žutelj, prstenčac, lončanica, škotski neven, marigolds. Koristi se za ublažavanje i lečenje spoljnih i unutrašnjih tegoba. Poreklo biljke generalno je nepoznato i zasniva se na pretpostavkama. Danas, raste najviše u Sredozemlju, zapadnoj i srednjoj Evropi i jugozapadnoj Aziji. Ne podnosi dobro teško rastresita i vlažna staništa. U starom Rimu, postojalo je verovanje da su cvetovi nevena nikli na grobu devojke koja je umrla od tuge jer je bila nesrećno zaljubljena u rimskog mladića. Istorijska istraživanja su potvrdila da ova legenda nije tačna, i da neven najverovatnije vodi poreklo iz Indije.
Calendula officinalis je uglavnom jednogodišnja, a znatno ređe dvogodišnja biljka. Ima uspravnu stabljiku, malo izbrazdanu.Može da dosegne visinu od 30 do 50 cm. Kada govorimo o listovima, ova biljka je specifična jer njeni donji listovi imaju krilatu dršku, srednji, koji obuhvataju stablo su jajastog oblika, dok su gornji duguljasti. Cvetovi imaju krupne cvasti i jarko narandžasto- žutu boju. U sredini se nalaze cevasti cvetovi. Oko cvetova su mali, uzani lepljivi i dlakavi zeleni listići. Bere se leti dok je u punom cvatu. Cvet se upotrebljavao od davnina u zalečenju oštećene slezine, materice, jetre, groznice, bešike i mnogih drugih bolesti. Cveta od juna do novembra, ali u primorskim krajevima može da cveta tokom cele godine. Upravo se njegov naziv u našem jeziku, vezuje za ovu karakteristiku – „onaj koji nikad ne vene“. Cvet ove biljke se izdvaja od drugih jer je u medicinskom smislu, cenjena biljna droga, Calendulae flos. Neven je bogata riznica preko 50 različitih jedinjenja, te je njena primena u različitim oblastima potpuno opravdana.
Neven je prebogat raznim jedinjenjima. Njegovi cvetovi obiluju eteričnim uljem, šećerima, likopenom koji je moćan antioksidans i štiti od raka grlića materice, taninima, belančevinama i mnoštvom minerala kao što su sumpor, kalijum itd, pigmentima karotenoida koji i daju prelepu boju njenim cvetovima. Koristi se najčešće u obliku čaja, masti, tinktura,ulja, a u kulinarstvu kao dodatak raznim salatama i mediteranskim jelima. Listovi se dodaju salatama i mogu se jesti potpuno sveži, dok osušeni imaju snažniji ukus, te se često koriste kao začin u supama. Latice su takođe bogate A i C vitaminom, i koriste se za dobijanje jestive boje koja se koristi u industriji hrane. Seme nevena se ne koristi u ishrani iako sadrži oko 37% proteina i čak do 46% masnoća. Deluje antibakterijski i antiseptički, te je nezaobilazno sredstvo u lečenju različitih zapaljenja i gljivičnih infekcija.
Najnovija istraživanja dovela su do rezultata da je neven veoma koristan u borbi protiv HIV virusa. Takođe, primenom se uklanjaju toksini iz organizma koji se manifestuju kroz hronične infekcije, ekceme, akne i sl. U narodnoj medicini, koristi se za lečenje raznih čireva, smirivanje lupanja srca, protiv nesanice, astme i kašlja. Što se tiče spoljne upotrebe, pored obloga, hladan čaj od nevena se često koristi i za ispiranje očiju, ili nakon vađenja zuba kao vodica za ispiranje. Imajući u vidu da ima i blago estrogensko dejstvo, često se koristi i u terapiji usmerenoj na uspostavljanje redovnog menstrualnog ciklusa kao i umanjenja menstrualnih bolova. Čaj se koristi i za smanjenje simptoma kod bolesti jetre, problema u želucu, slezini i rahitisa.
Preporuka korišćenja nevena je najčešća kada govorimo o čišćenju i ispiranju rana i čireva. Široku primenu ima i kod lečenja žučne kese. Krema od nevena se pored rana, koristi i za smirivanje čireva, osipa i otečenih žlezda. U narodnoj medicini, mast, u kombinaciji sa kozjim puterom, leči zloćudne čireve i otekla mesta na telu, kao i duboke gnojne rane.
Naši travari, kao što je užički kulturolog i novinar Momčilo Antonijević, ističe da je neven prvenstveno biljka koja se koristi za lečenje organa za varenje i da deluje veoma pozitivno na želudac. Imajući u vidu da u sebi sadrži supstancu koja stimuliše stvaranje novih ćelija, alantoin, u kombinaciji sa bokvicom, koristi se protiv čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu.
Ovaj poznati travar ističe značaj nevena u lečenju bolesti jetre. U kombinaciji sa crnim slezom i hajdučkom travom, idealno je sredstvo za ublažavanje sindroma nervoznih creva. Neven se tradicionalno koristi kod kožnih problema kao što su crvenilo kože, opekotine usled prekomernog sunčanja, kod ujeda insekata i posebno za oporavak nagnječenja tkiva. Hidratantna svojstva biljke ublažavaju iritacije kod osetljive kože, te je čest sastojak u kremama namenjenih bebama.
Tinktura se koristi najčešće razblažena vodom, kao oblog, kod cističnih promena na dojci, zagnojenih rana, čireva, dekubitisa, kod istegnutih mišića i podliva. Preporučuje se i za normalizovanje pritiska usled hipotenzije, za stimulisanje znojenja, čišćenje krvi, kao sredstvo protiv parazita. Nevenovo ulje se koristi kao antiinflamatorno sredstvo tokom radioterapije i kod ublažavanja tegoba usled psorijaze, ekcema i ulceracije kože.
„Ako pričamo o lekovitosti ove biljke, što mu je boja intenzivnije narandžasta, on je lekovitiji. Neven sadrži i flavonoide i zbog toga deluje na upalne procese u našem telu. Sadrži i tanine i gorke materije, potpuno je bezbedan i mogu da ga koriste i mala deca.”
Momčilo Antionijević
Bez obzira na sigurnost prilikom korišćenja nevena, kao i sa svakom biljkom, moramo pristupati s dozom opreza i uz redovnu konsultaciju sa lekarem. Neven se smatra biljkom čije konzumiranje je bezbedno za kožu. Nikako ga nemojte nanositi na otvorenu ranu bez prethodne konsultacije sa lekarom.
Takođe, dojilje i trudnice ne smeju koristiti neven. Indikacije su, da bi upotreba mogla omesti začeće i eventualno izazvati pobačaj. Takođe, osobe koje su alergične na neke od biljaka kao što je ambrozija, ne bi trebalo da koriste proizvode od nevena jer može doći do alergijske reakcije u vidu kožnog osipa. U kombinaciji sa sedativima, može doći do reakcije organizma kao što je pospanost.