loader image

Ehinacea, purpurni imunostimulator

Purpurni cvet koji jača urođeni antivirusni imunitet, potiče iz porodice glavočika, Asteraceae. Rudbekija ili lat. Echinacea purpurea, u našem narodu poznata je kao ehinacea. Biljka koja je pomalo nepravedno zanemarena, ima velika lekovita svojstva. U fokus je ponovo došla za vreme pandemije korona virusa, jer su istraživači sa univerziteta u Begiji, Antverpen, ispitivanjem lekovitih svojstava, došli do rezultata da ekstrakt ehinacee štiti od virusa koje izazivaju respiratorne infekcije, među njima i korona virus. U toku pandemije, biomedicinski stručnjaci razvijali su dodatnu zaštitu od virusa, ne bi li ublažili posledice pandemije po zdravstveni sektor. Od tada, vrše se intenzivna istraživanja na utvrđivanju načina na koje Echinacea purpurea utiče pozitivno u borbi protiv različitih virusa.

Ehinacea voli sunčana mesta. Zemljiše na kom se gaji, treba da bude dobro drenirano kako se vlaga ne bi zadržavala kod korena biljke, jer ne podnosi dobro vlažno tlo. Glavna karakteristika joj je što se brzo širi i veoma lako raste. Obuhvata period cvetanja tokom cele godine, mada je za većinu biljaka ove vrste karakterističan period cvetanja do 45 dana u toku godine.

Ova medonosna biljka ima raznobojne cvetove. Najčešće su roze ili ljubičaste boje. Formiraju se na granama visine do 120 cm, u zavisnosti od vrste. Postoje i niže vrste, poznate pod nazivom Baby Swan Pink, Baby Swan White i Green Twister. One mogu dostići visinu do 50 cm. Green Twister je specifična vrsta, jer za razliku od ostalih, nema stalnu boju cveta. Mlade latice su jarko žute boje, sredina ljubičaste , dok su ivice žuto zelene.

Stabljike mogu dostići visinu i do jednog metra, čvrste su, i pod naletom vetra se ne savijaju. Lekovito dejstvo imaju koren i cvetovi. Iz korena biljke, svake godine se razvijaju nadzemni izdanci koji se granaju pri samom vrhu. U vrtovina na našem podneblju, najzastupljenije su bela visoka Purpurea  i ehinacea Mellow Yellow,  koja je žute boje. One mogu dostići visinu i do 110 cm. Cveta od jula do oktobra. Precvetali cvetovi treba da se orežu, jer ćete tako produžiti dodatni period cvetanja biljke. Listovi su ovalnog oblika. Celu biljku prekrivaju oštre i guste dlačice. Svojom bojom i atraktivnim izgledom, privlače pčele i leptire, i upravo je to razlog velike zastupljenosti ehinacee u našim vrtovima.

Sadi se u proleće i jesen. Proces klijanja zahteva hladno i vlažno podneblje. Da bi procvetala, neophodno joj je minimum 4 sata dnevno direktne sunčeve svetlosti. Ne zahteva velike količine vode, ali se mlada biljka mora redovno zalivati sve dok ne pusti korenje. Drugu godinu nakon sadnje, biljku ne treba zalivati osim u slučajevima kada nema kišnih perioda duže od 8 nedelja. Širi veoma prijatan miris, i bogata je nektarom.

Kliničke studije pokazuju da ehinacea jača imunološki sistem u fazama povećanog stresa. Izuzetno je pomoćno sredstvo  kod ublažavanja virusnih infekcija kao što su prehlada i grip. Preparati na bazi ehinacee pomažu i kod različitih infekcija mokraćnog sistema, ali i kod simptoma hroničnog umora, raznih ekcema i alergija. U lekovite svrhe, koriste se cvet, list i stabljika.

Ehinacea potiče iz Severne Amerike. Ime vodi poreklo od grčke reči echinos (εχινοσ), što u prevodu znači jež, jer cvetna glavica nakon cvetanja podceća izgledom na ježa. Tri vrste imaju veoma lekovita svojstva: Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia и Echinacea pallida. Najviše se upotrebljava Echinacea purpurea, jer njen sveže ceđeni sok i ekstrakt, imaju moćna lekovita svojstva. Ukoliko se biljka osuši, ta svojstva se minimalizuju. Kada se koristi kao čaj, preporučuje se upotreba ove druge dve vrste koje smo naveli, jer su otpornije na proces sušenja.

Severnoamerički Indijanci ehinaceu koriste skoro pola veka. Koristili su je kao univerzalni biljni lek. Pre otkrića antibiotika, koristila se u lečenju teških bolesti kao što su šarlah, sifilis, trovanje krvi, difterija i malarija. Korištena je i za izlečenje raznih kožnih bolesti, a u najvećoj meri, koristila se protiv otrova prilikom ujeda zmija. Takođe, korisna je i protiv zubobolje, atritisa, reume, opekotina, sepse, i glavobolje.

Preparat na bazi ehinacee se prvi put pojavio na američkom tržištu  1880. godine. Iako je stigla u XVIII veku, tek tridesetih godina XX veka, u Evropi su počela istraživanja lekovitih svojstava ove moćne biljke. Poslednjih decenija, istraživanja lekovitosti, ali i upotreba različitih preparata na bazi ehinacee, značajno se povećala, posebno kada je ustanovljen njen efekat na jačanje imunog sistema čoveka. Široku primenu, našla je u fitoterapiji, homeoterapiji, ali i medicini. U Srbiji, plantažni uzgoj je tek u početnim fazama.

Od podzemnih, ali i nadzemnih delova, prave se razne tinkture, sprejevi, sokovi, tablete, sirupi i čaj. Generalno se koristi za podizanje i jačanje imuniteta, tj. poboljšanje odbrane organizma od raznih infekcija. Upotrebom se povećava tzv. nespecifični imunitet, odnosno odbrambena sposobnost organizma od svih okom nevidljivih mikroorganizama štetnih za naš organizam.

Smatra se da utiče na povećanje belih krvnih zrnaca, leukocita, i da se njome stimuliše sinteza interferona tj. belančevina koje stvaraju ćelije imuno sistema, kao i proteina koji učestvuju u odbrani organizma od virusnih infekcija. Najbolje dejstvo se pokazalo u slučajevima kada se ehinacea konzumira neposredno nakon što uočite prve simptome gripa i prehlade. Na taj način, pomažete organizmu da se lakše odupre infekciji.

Ehinacea ima snažno antivirusno i antibakterijsko dejstvo. Lokalno se primenjuje kod ujeda, uboda i rana, jer ubrzava njihovo zarastanje stvaranjem vezivnog tkiva. Kada se konzumira kao sok, aktivni sastojci podstiču aktiviranje ćelija koje određenim procesima uništavaju bakterije i viruse. Preporučuje se i kod problema sa respiratornim sistemom za ublažavanje kašlja, smanjivanje simptoma bronhitisa, sinuzitisa i bolova u grlu. Pokazala se veoma efikasnim sredstvom i kod sprečavanja prekomernog znojenja.

Biljka je lekovita zahvaljujući svom hemijskom sastavu koji uključuje flavonoide, inulin, polisaharide, glikoproteine, eterična ulja, alkamide i C vitamin. Ovakvim sastavom, predstavlja prirodni imunostimulator. Najbolje se ispoljava na sluzokoži disajnih i mokraćnih puteva jer ih štiti od infekcija. Smanjuje vrednosti povišenog holesterola i triglicerida u krvi i na taj način, štiti oragnizam od arteroskleroze.

Imajući u vidu da su istraživanja lekovitosti ehinacee još uvek u toku, te podaci o bezbednoj upotrebi nisu finiširani,  Evropska Medicinska Agencija ne preporučuje upotrebu deci mlađoj od 12 godina zbog mogućih alergija. Upotreba se ne preporučuje ni osobama koje boluju od tuberkuloze, leukopatije, multiple skleroze, AIDS-a, infekcija HIV virusom i drugih autoimunih bolesti.

Zbog nedovoljnog poznavanja delovanja, ehinacea se ne preporučuje tokom trudnoće i dojenja.

 

 

 

pobeda info

Podeli tekst

Najnoviji članci

Kategorije