loader image

Hibiskus, simbol besmrtnosti

Besmrtne su samo mrtve stvari, rekao je poznati poljski filozor,Tadeuš Kotarbinski. U skladu sa tim, svaka biljka na našoj planeti predstavlja jedan mali krak besmrtnosti u nepreglednoj kompoziciji koju mi zovemo život. Termin, hibiskus, potiče od grčke reči hibiskos ili slez. Neka istraživanja dovode do zaključka da je taj termin prvi upotrebio drevni botaničar, Pedanije Dioskorid. Tokom istorije, povezivan je sa specifičnim značenjima i simbolikom.

Cveće belog hibiskusa povezuje se sa čistoćom. U nekim kulturama, beli cvet asocira na ženstvenost i nevinost, žensku lepotu. Crveni cvetovi hibiskusa simbolizuju ljubav, romansu i strast. Žuti hibiskusi asociraju na bogatstvo i sreću. Značenje ljubičastog cveta, povezano je sa znanjem i mudrošću. Takođe, ljubičasti cvetovi se u raznim kulturama povezuju sa misterijom. Tokom istorije, cveće ljubičaste boje se koristilo kao simbol kraljevstva ili visokih društvenih klasa. Cvetovi hibiskusa ružičaste boje simbolizuju prijateljstvo i porodičnu ljubav. Smatra se da, kada poklonimo ružičasti cvet, pokazujemo koliko nam je stalo do neke osobe. Kada govorimo o simbolici, cveće se najčešće koristi kao znak gostoprimstva i dobrodošlice. U nekim kulturama, simbolizuje moć i poštovanje.

Smatra se da hibiskus potiče sa teritorije današnje Kine i Indije. Mnogi biolozi tvrde da ova biljka potiče iz Sirije, gde je poznata kao sirijska ruža. Nije poznat tačan period donošenja hibiskusa u Evropu, ali se smatra da je to bio period XVII veka. Do 1786, ustanovljeno je tri vrste hibiskusa.  Do sada je poznato preko 300 vrsta i stalno se otkrivaju nove.

U grčkoj mitologiji postoji mnogo legendi vezanih za cvet hibiskusa. Simbolizuje dramu između boga Adonisa i boginje Afrodite. U nekim pričama, Adonis se pretvara u cvet hibiskusa da bi sprečio Afroditine svađe sa boginjom vegetacije i plodnosti zemlje, Persefonom. Stari Egipćani su verovali da je cvet hibiskusa afrodizijak, i koristili ga za izazivanje nekonvencijalnih raspoloženja. Upravo iz tog razloga, neudate žene nisu smele da piju čaj od hibiskusa. U hinduizmu, crveni cvet ove biljke pripada boginji Kali. Postoji mnogo simboličnih slika gde se ova boginja pretvara u cvet hibiskusa. Drugo božanstvo, Ganeš, takođe je povezano sa hibiskusom jer se veruje da ga ceni zbog sposobnosti da podigne svest na božanski nivo.

U Kini se značenje cveta hibiskusa povezuje sa ličnom moći, bogatstvom i slavom. Hibiskus je nacionalni cvet Malezije pod nazivom Bunga Raia ili veliki cvet. Kao simbol nacionalne filozofije zemlje, poznat je kao Rukun Negara. Pet crvenih latica cveta predstavlja ujedinjenje različitih rasa i etničkih grupa. Na Haitiju, cvet hibiskusa je usvojen kao nacionalni simbol i ima mnogo upotreba. Njegov biljni ekstrakt ima antivirusne kvalitete i koristi se za jačanje imuniteta i regulisanje holesterola. U Engleskoj tokom XVIII veka, cvet hibiskusa se poklanjao ženama kao znak divljenja njihovoj prelepoj i delikatnoj prirodi.

Nekoliko kultura koristi cvet hibiskusa kao jestivu poslasticu. U mnogim delovima sveta, cvetovi hibiskusa poznatiji kao rozela, koriste se za pravljenje toplog ili hladnog čaja. U zapadnoj Africi, crveno, kiselo piće je poznato kao bissap. Zove se akua de jamaica u Meksiku i Centralnoj Americi, kiseljak na Karibima, orhul u Indiji, karkade u Egiptu i gul e khatmi u Iranu.

Pripada porodici Malvaceae ili sleza. U zavisnosti od klime ali i sorte, može rasti kao višegodišnje ili jednogodišnje grmlje, zimzeleno ili listopadno drveće. Cveće cveta u duginim bojama, od bele, crvene, žute, narandžaste, plave do ružičaste i ljubičaste. Postoje i vrste koje su dvobojne. U zavisnosti od sorte, veličina cveta može dostići i do 30 cm u prečniku. Cvetovi su u obliku levka, tanjira ili trube i imaju najmanje pet latica i uspravnu središnju dršku. Lišće hibiskusa može biti sivo-zeleno i imati i crvenih nijansi.

Cvetovi cvetaju kada su temperature umerene, uglavnom od kasnog proleća do rane jeseni. Raste u tropskim, suptropskim i toplim umerenim klimama širom sveta, od Haitija do Havaja, Indije do Ilinoisa. Period cvetanja takođe zavisi od mesta na kojem raste, a broj cvetova zavisi od veličine biljke. Najčešće cvet ima 4 do 8 latica, i doseže visinu od 1 do 20 cm.

Većina ukrasnog hibiskusa se najčešće deli na dva tipa: tropski ili sobni (kućni). Tropski hibiskus je najčešće dostupan u baštenskim centrima. Zahteva brižnu zaštitu tokom zime, osim ako se ne uzgaja u tropskoj klimi. Sobni hibiskus je poreklom iz Kine. Voli svetla mesta i mora imati minimum sunčeve svetlosti da bi cvetao. Za sadnju, najpogodnija je baštenska zemlja koja je bogata tresetom, peskom i humusom. Ukoliko se gaji kao kućna biljka, hibiskus je najbolje ne izlagati temperaturama ispod 10 °C i iznad 27 °C. Idealna temperatura je oko 20 °C, a biljka će cvetati neprekidno tokom godine. Neophodno je voditi računa o zalivanju. Ukoliko se previše zaliva, može se izazvati truljenje korena. Velika vlažnost i svež vazduh, najviše pomažu rastu i razvoju biljke. Tokom zime, osetljiv je na višak vlage. Idealna temperatura za prezimljavanje je od 10-13 °C. Takođe, tokom zime, neophodno je smanjiti zalivanje. Ono što ih izdvaja od većine cvetova, hibiskusovim nije potrebna voda da bi ostali sveži. Ubrano cveće ostaje sveže od 7 do 12 sati, bez obzira na tretman. Isečeni cvetovi određenih sorti mogu trajati i do dva dana. Cveće se koristilo za lečenje različitih stomačnih tegoba. Različita istraživanja pokazuju da hibiskus sadrži antocijanine, koji se mogu boriti protiv različitih oblika raka. Takođe, različitim studijama je utvrđeno da hibiskus pomaže prilikom gubitka težine. Biljka utiče na metabolizam, i u znatnoj meri pomaže u smanjenju nakupljanja masti u jetri i snižava nivo holesterola.

Cvetovi i lišće hibiskusa imaju brojne medicinske upotrebe. Lišće, čašice i latice se u nekim kulturama koriste za pravljenje lekovite mešavine poznate kao kiseli čaj. Njegov ukus je sličan soku od brusnice. Takođe, svoju primenu, našao je i u kozmetičkoj industriji i koristi se za proizvodnju preparata za negu. Vrsta hibiskusa, kanaf, koristi se za proizvodnju papira. Vrsta, sabdariffa koristi se kao povrće ali i za proizvodnju čajeva i džema, naročito na Karibima. U Meksiku se koristi za proizvodnju Jamajske vode što je veoma popularno piće i ima specifičan ukus ali i boje.

Tradicionalna medicina u Egiptu koristi kiseli čaj od hibiskusa za lečenje kardiovaskularnih bolesti ali i nervnih poremećaja. Takođe se koristi i kao diuretik, i napitak za snižavanje telesne temperature. U nekim delovima Afrike, kiseli čaj se koristi kao lek za prehladu, ali i za lečenje raka, bolesti jetre i zatvora. Pulpirani listovi se mogu iskoristiti kao melem za ubrzavanje zarastanja rana. U nekim kulturama, hibiskus se koristi kao tretman u procesu lečenja vaški. Mnoga istraživanja ukazuju da kiseli čaj i ekstrakt hibiskusa imaju blagotvorne efekte u regulisanju visokog krvnog pritiska kao što je slučaj u Iranu gde se ovaj čaj najčešće koristi u te svrhe ali i za ublažavanje simptoma različitih kardiovaskularnih bolesti.

Kao ledeni napitak, najčešće se koristi u Kambodži gde se cveće potopi u vrelu vodu, doda sok od limete i šećer, a zatim preko toga se stavlja led. Na Filipinima se koristi kaoo dodatak jelima.

 

„Privlačnost cveta je u njegovim kontradikcijama – tako delikatnog oblika, ali snažnog mirisa, tako male veličine, a velike lepote, tako kratkog života, a dugog dejstva.” – Teri Guillemets

 

 

 

 

pobeda info

Podeli tekst